Verem ( Tüberküloz ) Nedir?

Dünya genelinde ölümlere sebep olan hastalıklar arasında yer alan verem, bulaşıcı bir hastalık olduğu için tehlikelidir. Akciğerlerde oluşan verem ( tüberküloz ) nedir? Aynı isimli bir bakteriden kaynaklanan ve genellikle insan vücudundaki akciğer bölümüne yüksek hasar veren rahatsızlığın tedavisi vardır. Eski dönemlerde yüzlerce kişinin ölmesine sebep olan hastalık günümüzde çok büyük oranda tedavi edilebilir. Verem aşısının geliştirilmesiyle birlikte önlenebilen bir hastalık olarak bilinmektedir. İnsanlar arasında yayılmasıyla birlikte önemli kitlesel rahatsızlıklara sebep olabilir. İnsanların; hapşırma, gülme, konuşma ve öksürme gibi tüm eylemlerinde bu hastalığın bulaşma riski vardır.

Solunum yoluyla bulaşabildiği için tehlikeli bir hastalık olan verem, çeşitli yollarla çevreye yaylan mikropların solunmasıyla bulaşabilir. Bu hastalık genellikle birlikte yaşayan bireyler arasında yayılmaktadır. Verem hastalığının tedavisinde ve önlenmesinde önemli gelişmeler yaşandığı için bu hastalıktan kaynaklanan ölüm oranı oldukça azalmıştır. Gelişmiş ülkelerde önlenen rahatsızlık henüz gelişmekte olan ülkelerde ise çeşitli miktarlarda ölüme sebep olmaktadır. Bir dönem etkisini yitiren enfeksiyon, 1985 senesinde HIV isimli virüsle birlikte tekrar yaygınlaşmıştır.

Verem Neden Olur?

Solunum yolu ile bulaşan rahatsızlıklar arasında yer alan verem, ölümlere sebep olan bir enfeksiyon türüdür. Eskiden tıp teknolojisinin yeterince gelişmemesiyle birlikte birçok ölümün kaynağı olarak öne çıkan verem rahatsızlığının çeşitli sebepleri vardır. Tedavi edilmediği taktirde ölümlere sebep olan enfeksiyon rahatsızlığındaki kaynak tuberculosis ismi verilen mikroptur. Verem neden olur? Mikrobun insanlar arasında solunum yoluyla bulaşmasıyla birlikte verem hastalığı oluşur. Günümüzde bu hastalığın önlenmesi için çeşitli tedaviler geliştirilmiş olsa da hala sene içinde dünya genelinde milyonlarca birey bu rahatsızlığa yakalanmaktadır.

Yoksul ülkelerde daha çok karşı karşıya kalınan rahatsızlığın çeşitli sebepleri vardır. Yetersiz beslenme ve temizliğe dikkat etmeme gibi sebeplerden dolayı bu hastalığa yakalanılabilir. Gelişmemiş ülkelerde virüs yayılımını önlemek amacıyla yeterli önlem alınmaması da verem hastalığının yayılmasına sebep olan noktalar arasında yer almaktadır. Öksürük, kan tükürme ve halsizlik gibi belirtileri olan hastalığın tedavisi için yüksek etkideki ilaçlar geliştirilmiştir. Bağışlığı zayıf olan bireylerin bu hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olması önemli bir noktadır. İnsanlar arasında bulaşması muhtemel bir hastalık olduğu için dikkat edilmelidir.

Verem Bulaşıcı mı?

Uzun yıllardır dünyada insan sağlığını tehdit eden birçok virüs çeşidi bulunmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıkan ve insanların ölümüne sebep olan virüslerin özellikleri farklılık gösterir. Günümüzde bulaşıcı ve ölümsüz hastalıklar söz konusu olduğu zaman akla gelen rahatsızlıklar arasında verem bulunur. Peki, uzun yıllardır çok sayıda ölüme sebep olan verem bulaşıcı mı? Verem rahatsızlığı, solunum yolları aracılığıyla bulaşan hastalıklardan biridir. Bu hastalığa yakalanan insanların hapşırma veya öksürme gibi yollarla ortaya saçtığı mikroplar, solunum yoluyla başka insanlara bulaşabilir.

Güneşin olmadığı havasız alanlarda verem mikrobunun uzun saatler boyunca kaldığı bilinmektedir. Verem hastalarının tedavi edilmemesi ve gerekli önlemlerin alınmamasıyla birlikte bir hastadan 10 veya 15 kişiye kadar hastalık geçebileceği bilinmektedir. Bazı durumlarda verem mikrobu hastaların akciğerlerinde pasif olarak bekler. Vücut direncinin ve bağışıklığın azaldığı durumlarda tekrar aktif olan rahatsızlık önemli sorunlara yol açar. Verem rahatsızlığının bulaşma riski aynı evde yaşayan bireyler için daha fazladır. Tedavi edilmediği taktirde aynı evdeki bireylerin tamamının verem hastalığına yakalanma riski bulunmaktadır.

Verem Belirtileri Nelerdir?

Dünyadaki en ölümcül rahatsızlıklardan biri olan verem hakkında önemli noktalar vardır. Tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ve önleyici aşıların vurulmasının yanında bu hastalığın belirtilerinin de net olarak bilinmesi gerekir. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişim gösterse de genel olarak bazı rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir. Verem belirtileri nelerdir? Farklı organlara yayılan ve bireylerin bağışıklık sistemini çökerten rahatsızlığın bazı belirtileri şu şekildedir;

  • Yüksek oranda halsizlik ve iştahsızlık
  • Kısa süre içinde kilo kaybetme
  • Geceleri terleme ve yüksek ateş
  • Çocuk yaştaki hastalarda kilo alamamama
  • Kanlı veya balgamlı öksürük
  • Göğüs ve sırt ağrıları
  • Nefes darlığı
  • Ses kısıklığı

Akciğere yerleşmiş olan verem mikrobunun yol açtığı solunum yolu rahatsızlıkları tehlikelidir. Verem mikrobu akciğerin yanı sıra vücudun farklı organlarına da yerleşebilir. Söz konusu hastalık için genel belirti olarak sayılabilecek bazı rahatsızlıklar vardır. Halsizlik, kısa süre içinde yorulma, hızlı kilo kaybı ve iştahsızlık gibi belirtiler önemlidir. Bu hastalıkta vücudun ateşlenmesi belirli aralıklarla olmaktadır. Akşamları yükselen ateş gece terlemesiyle birlikte düşse de daha sonra tekrar çıkabilir.

Verem Tekrarlama Belirtileri Nelerdir?

Dünya genelinde önemli miktarda ölümlere sebep olan verem hastalığının tedavisi için geliştirilen etkili yöntemler vardır. İnsanlara gelişmiş yöntemlerle tedavi uygulansa da bazı durumlarda bu rahatsızlığın yeniden ortaya çıkma durumu vardır. Verem tekrarlama belirtileri nelerdir? Hastalığın yeniden tekrarlanmasıyla birlikte halsizlik, ateş ve iştahsızlık gibi birçok belirti ile tekrar karşı karşıya kalınabilir. Bu hastalığın tedavi edilmesi adına belirtilere dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Kesin tanının koyulması için yapılan tıbbi çalışmalar vardır. Fiziki bulguların yanı sıra akciğer testi ve verem hastalığı için geliştirilmiş deri testi ile bu virüsün tanısı yapılabilir. Verem rahatsızlığının tekrarlamasına sebep olan önemli noktalardan biri de bağışıklık sisteminin yeteri kadar güçlü olmamasıdır. Yapılan araştırmalarda bu hastalığın yeniden ortaya çıkma riskinin ortalama olarak yüzde 10 oranında olduğu gözlemlenmiştir. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasıyla birlikte bu oranda artış yaşanabilir. Özellikle; bağışıklık sistemi yeteri kadar güçlü olmayan hastaların tedavi edildikten sonra ilk iki yıl içinde tekrar bu hastalığa yakalanma riski bulunabilir. Hastalığa yeniden yakalanma riski hakkında net bir bilgi bulunmasa da bu hastalıktan kalıcı olarak kurtulma yani kalıcı bağışıklık kazanma gibi durum söz konusu değildir.

Verem Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Verem hastalığının belirtileri hakkında birçok kişi tarafından önemli araştırmalar yapılmaktadır. Öksürük, göğüs ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık gibi birçok önemli belirtinin işaret ettiği verem hastalığında önemli noktalardan biri de belirtilerin ne kadar sürede ortaya çıktığıdır. Virüsün vücuda ne kadar sürede yerleştiği konusu oldukça önemlidir. Verem belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olan verem hastalığında virüsün hangi organa yerleştiği oldukça önemlidir. Akciğer bölümüne yerleşen virüsün belirtilere sebep olma süresi çeşitli etkenlere göre değişim gösterir.

21 günden fazla süren öksürük ve halsizlik durumlarında yetkili bir sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilir. Aynı zamanda kanlı öksürük, yorgunluk, ateş ve titreme gibi birçok belirti bu hastalığı işaret edebilir. Hastalığın ortaya çıkma süresi bireylerin bağışıklık sistemine göre değiştiği için net bir bilgi vermek mümkün değildir. Bu nedenle çeşitli belirtilerle karşı karşıya kalındığı zamanen yakın sağlık kurumuna müracaat edilmesi oldukça önemlidir. Verem hastalığının erkenden tespit edilmesi birçok yönden önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olan verem hastalığında erken tanı bulaş riskinin azalmasına yardımcı olacaktır. Verem ( tüberküloz ) nedir? Dünya genelinde önleyici verem aşısının başarılı sonuçlar vermesiyle birlikte bu aşının ihmal edilememesi de hastalığın önlenmesi için gerekli durumlar arasında yer almaktadır. Veremle mücadele için toplumsal olarak hareket edilmesi ve hayatın her alanında temizliğe dikkat edilmesi önemlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorum yapın