Verem Belirtileri nelerdir?

Verem virüsü olan kişilerin, havada asılı kalan damlacıkların solunması halinde akciğere inmesi ile riskli bir akciğer virüsüdür. Oldukça riskli bir akciğer virüsü olup tıbbi adı tüberküloz olan verem belirtileri nelerdir? Verem belirtilerini bu hastalığa yakalanmış kişilerde belli başlı aynı semptomlarda ilerlemektedir. Bu semptomlar daha fazla ilerlemeden mutlaka doktora danışılmalıdır. Aksi takdirde verem hastalığının ilerlemesi ile seyri ağır olmaktadır. Genel olarak yaşanan belirtiler şöyle sıralanabilir;

● İleri derece halsizlik ve yorgunluk

● Yüksek ateş

● İlerleyen zamanlarda kanlı balgam çıkarımı

● Göğüste şiddetli ağrı

● Şiddetli derece öksürük krizleri

● Gece terlemeleri

Bu belirtiler ve benzeri belirtiler ile beraber hastanede yapılacak olan testler bu belirtilere bağlı olarak balgam testi ve akciğer grafiklerine bakılarak yapılmaktadır.

Verem hastalığı sosyal ortamda çok hızlı bir şekilde yayılan bir virüs türü değildir. Daha çok yakın temaslı bireylerde hızlı yayıldığı bilinmektedir. Aynı evde yaşanması durumu, kişilerin birbirlerinin eşya kullanımı gibi temaslı herhangi bir durumda virüs, kişiler arası dağılmaktadır. Konuşmak, gülmek ve hapşırma yolu ile virüs kendini yaymaktadır. Tüm bu etkenlere bakılıp ve şüphelenilen bir durum olduğunda verem olduğumu nasıl anlarım? Kişi de şiddetli göğüs ağrısı, şiddetli öksürük krizi, yüksek ateş ve öksürürken kanlı balgam ve kan atımı gibi semptomların görülmesi halinde bir sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilir.

Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunması ve sağlık açısından yan hastalıklar bulunmadığı müddetçe verem hastalığına çok kısa temaslar ile yakalanmak kolay olmamaktadır.

Verem Hastalığı Geçer mi?

Belli temaslar sonucu kişiden kişiye hava yoluyla geçen akciğer virüs hastalığı olan verem hastalığı geçer mi? Tıbbi adı tüberküloz olan verem hastalığı, kişilerde gözüken belirtilerin erken fark edilmesi sonucu düzenli tedaviye başlandığı takdirde verem hastalığının bulaşı oranı düşerek bitmektedir. Bunun için erken dönemde belirtilere bakarak hareket edilmesi sinsi akciğer virüsü olan verem hastalığının tedavisinde oldukça elzemdir. Tedavi çabuk cevap verip verem hastalığını yaşayan kişinin de kendini iyi hissetmesi sonucu bazen hastalar tedaviyi yarım bırakmaktadır. Bunun yaşanmaması için gözetimli tedavi ile kişinin sağlık durumu ve belirtileri takiplidir. Böylelikle hastalar tedaviyi yarıda bırakmayarak, verem hastalığının geçme süreci hızlanmaktadır. Bununla birlikte verem hastalığına yakalanan veya şüphesi olan kişilerin kesinlikle cerrahi bir maske takarak kendilerini izole etmeleri de toplum sağlığı açısından önemlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorum yapın