Verem Savaş Dispanseri nedir?

Sinsi bir mikrop olan tüberküloz, fark ettirmeden insan vücudunda yaşayabilmektedir. Halk dilinde verem olarak bilinmektedir. Zaman içerisinde ince hastalık gibi başka isimlerde almıştır. Dünya genelinde en çok insan ölümüne sebep olan hastalıkların başında gelmektedir. Bulaşması ise solunum yolu ile çok basit bir şekilde olabilmektedir. Ülkemizde verem hastalığı ile mücadele etmek üzerine kurumlar kurulmuştur. Bu kuruluşlara verem savaş dispanseri denmiştir. Peki, verem savaş dispanseri nedir? Bu kuruluşlarda tüberküloz için teşhis konulmaktadır. Tüberküloz hastalığının tedavisi yapılmaktadır. Yapılan tedavinin takibi sağlanmaktadır. Ücretsiz bir şekilde BCG aşıları yapılmaktadır. Tüberküloz teşhisinin konulabilmesi için akciğer testleri yapılmaktadır. Röntgen film çekimleri yapılmaktadır. Laboratuvar araştırmalarının yapılması da çok önemlidir. Bu laboratuvarlarda balgam örnekleri alınarak inceleme yapılır.

Verem Savaş Dispanseri Ne İş Yapar?

Tüberküloz mikrobunun sebep olduğu hastalık ile mücadele eden verem savaş dispanseri ne iş yapar? Vücutta yıllarca yaşayan ve hastalık belirtisi göstermeyen, sinsi bir mikrop olan tüberküloz, verem savaş dispanseri kuruluşlarında test ile öğrenilebilir. Verem savaş dispanseri görevleri oldukça fazla ve kuruluş için yeterlidir. Laboratuvar destekli çalışılır. Mikroskobik incelemeler ile veri elde eder. Hasta ve hasta yakınları ile özel olarak ilgilenilir. Verem savaş dispanserinin görevleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Bölgede yaşanan verem hastalığı ile ilgili tüm çalışmaları yönetmek
 • Verem hastalarının düzenli olarak, aksatılmadan tedavilerinin yapılmasını sağlamak
 • Aksatılmadan yapılan tedavilerin takibini sağlamak
 • Şüpheli her hasta için balgam örneği alarak test yapmak
 • Mikroskobik bir tanı koymak
 • Doğrudan gözetimli hasta uygulamasını uygulamak, bunu uygulayacak denetmenleri seçmek veya belirlemek
 • Temas edilen hasta yakınlarının muayenesini gerçekleştirmek
 • İlaç tedavisi uygulanacak ise koruyucu ilaç tedavisini başlatmak
 • Koruyucu ilaç tedavisinin takibini sürdürmek
 • Tüberküloz hastası kişi veya kişilerin hastaneye yatmalarının gerektiği durumlarda hastaneye sevklerini sağlamak
 • Herhangi bir kurumdan istenen tüberkülozu negatif gösteren test belgelerini düzenlemek

Ülkemizde Verem Savaş Dispanserleri verem ile savaşta çok önemli bir kurumdur. Dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş ve ülkemizde de çok can almıştır. Bu yüzden ülkemizde verem savaş dispanserleri kurulmuştur. Verem savaş dispanserleri aracılığı ile birçok hizmet almak mümkündür. İnsanlar, bu ince hastalığa yakalanmamak için bağışıklık sistemini çok güçlü tutmak zorundadırlar. Sinsi hastalık, hücrelerde yaşar ve bağışıklığın zayıfladığı bir anda ortaya çıkar.

Ülkemizin her şehrinde verem savaş dispanserlerine ulaşmak kolaydır. Verem ile mücadele için kurulan verem savaş dispanseri nedir? Uzman doktorlar ellerinden en iyisi gelerek bu ince hastalıkla mücadele için yöntemleri geliştirmektedir. Hastaların tedavilerini üstlenerek en iyi hizmeti vermeye çalışırlar. Ne yazık ki bazı zamanlar geç kalınmış olunmaktadır. Ülkemizin her şehrinde bu hastalıkla mücadele devam etmektedir. Tüberküloz (Verem) en çok AIDS hastalarında görülmektedir. AIDS hastalarının bağışıklık sistemleri çok zayıftır.

Tüberküloz mikrobu bu hastalarda ortaya çıkarak bedeni ele geçirebilmektedir. Çocuklar da çok dikkatli olmalıdır. Türkiye’de, 2010 yılının sonunda 198 tane verem savaş dispanseri kaydedilmiştir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorum yapın