Verem Salgını Tarihçesi

Dünya genelinde çok sayıda ölüme sebep olan rahatsızlıklar, tarihteki önemli etkileriyle öne çıkmaktadır. Bazı salgınların yol açtığı ölümcül sonuçlarla birlikte kitlesel can kayıpları ortaya çıkmıştır. Verem salgını tarihçesi söz konusu olduğunda önemli bilgiler bulunmaktadır.

Büyük bir salgın olarak bilinen veba salgınının binlerce kişinin ölümüne yol açtığı bilinmektedir. Bu salgın Avrupa’da ilk olarak 1347 yılında meydana gelmiştir. 1351 yılına kadar süren verem salgını milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Salgının ortaya çıktığı dönemlerde kıtayı etkisi altına alan kıtlık ve yoksulluk can kayıplarının fazla olmasını etkilemiştir.

Yoksulluk düzeyi fazla insanlarda meydana gelen verem rahatsızlığı, bağışıklığı düşük olan bireyler arasında hızla yayılmaya başlamıştır. O yıllarda ölümcül virüsün alt tabaka olarak adlandırılan yoksul kesimde hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte bu hastalık toplumun her kesimine geçmiştir. Krallık yöneticileri ve zengin soylular da o dönemlerde bu salgın nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Veba salgınının ilk ortaya çıkış yeri olarak Asya kıtası gösterilebilir. Çin’in yanı sıra Orta Asya üzerinden tüm dünyaya yayılan salgın hastalık, asıl büyük yayılımını Avrupa Kıtası’nda göstermiştir. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Mekke, Mısır, Suriye, İskoçya ve Yemen gibi farklı bölgelerde binlerce kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Verem İle Veba Aynı Şey mi?

Ölümcül sonuçlara sebep olan virüslerin özellikleri ve ortaya çıkış tarihi gibi konular merak edilmektedir. Geçmiş dönemlerden beri dünyanın en ölümcül rahatsızlıkları arasında gösterilen verem ve veba gibi rahatsızlıkların belirtileri ve özellikleri farklılık göstermektedir. Peki, verem ile veba aynı şey mi? Dünyada ölümle sonuçlanan hastalıklara sebep olan iki önemli hastalık aynı şey değildir. Verem hastalığına “Tiberculos” ismi verilen virüs sebep olsa da veba hastalığındaki kaynak virüs “Yersinia Pestis” ismi verilen bakteridir.

Hızlı bir şekilde çoğalan virüs türleri önemli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. İki farklı önemli salgın hastalığın birbiriyle karıştırılmasının sebeplerinden biri de belirtilerdir. İki hastalıkta yüksek ateş ve halsizlik gibi ortak belirtiler yaşanabilir. Temel farklılıklar arasında virüsün bulaşma türü bulunmaktadır. Verem hastalığı solunum yolları üzerinden insanlar arasında bulaşırken veba hastalığının bulaşması vahşi hayvanlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle; yoksulluk düzeyi fazla ülkelerde bazı hayvanların tüketilmesi kitlesel veba rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Dünyada En Büyük Verem Salgınları Bazı kültürlerde ince hastalık ismiyle bilinen bakteri kaynaklı ölümcül verem virüsü geçmiş yıllardan beri çeşitli dönemlerde dünya nüfusunu etkilemiştir. Mikrop sebebiyle ortaya çıkan akciğer enfeksiyonu sebebiyle binlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Son dönemlerde bu hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesi adına önemli çalışmalar yapılmıştır.

Dünyada en büyük verem salgınları söz konusu olduğunda 1347 – 1351 yılları arasında dünyada 100 milyona kadar ölüme sebep olan salgın öne çıkmaktadır.1347 yılında hem Avrupa’da hem de dünyanın farklı yerlerinde hızla yayılmaya başlayan rahatsızlıkla binlerce kişinin hayatını kaybetmesi verem tarihinin en büyük rahatsızlığı olarak gösterilebilir. Daha sonraki yıllarda belirli aralıklarla dünyanın farklı yerlerinde ölümlere sebep olan bir hastalıktır. Verem salgını tarihçesi içinde 1800’lü yıllarda başlayan ve 1900’lü yıllarda devam eden aşı ve tedavi çalışmaları önemlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorum yapın