Verem Bulaşıcı mıdır?

Bir akciğer hastalığı olan verem; hava yoluyla bulaşabilen tehlikeli bir hastalıktır. Verem hastası olan kişinin öksürmesi, hapşırması ve konuşurken ki gibi etkenlerle havaya salınan damlacık yoluyla kişiden kişiye bulaşmaktadır.

Daha çok havalandırılmayan ve güneş görmeyen yerlerde havada asılı kalan bir mikrop çeşidi olan verem bulaşıcı mıdır? Bulunulan bir ortamda hızlı bir şekilde verem mikrobunun havaya salınımıyla bu hastalık kişinin sağlıklı olan akciğerlerine direkt olarak inmemektedir. Daha çok aynı evde yaşayan bireyler gibi daha yakın temaslı kişiler arası bulaşıcı olması mümkündür. Fakat özellikle bazı kişi gruplarında verem hastalığının akciğere inip yerleşmesi daha hızlı olmakla birlikte bu kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Yaşlılar, şeker hastaları ve daha önce verem tedavisi gören kişiler bu hastalığa karşı daha temkinli olmalıdır.

Verem Bulaşı Nasıl Anlaşılır?

Riskli bir akciğer hastalığı kategorisinde olup, kişiler arası aktarılabilen virüsün belirtilerine göre verem bulaştığını nasıl anlarım? Bunu anlamanın en kesin yolu kesinlikle tıbbi bir test yaptırmaktır. Balgam örneği ve akciğer filmi gibi testler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde kişilerde ortaya çıkan belirtiler sonucu kişiye verem bulaştığını anlamada bazı belirtiler vardır;

● 2-3 hafta şiddetli öksürük

● Öksürürken kanlı balgam çıkarmak

● Yüksek ateş

● Şiddetli göğüs ağrısı

Bunlar gibi vücutta yaşanan belirtiler halinde bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Verem Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Verem virüsüne yakalanmış olan kişiler bazı sağlık sorunlarına göre şekillenen tedavi süreçleri vardır. Bu sağlık sorunlara göre verem tedavisi ne kadar sürer? Verem tedavisinde ilk olarak kişinin hastalığına erken tanı konulması halinde tedaviye daha hızlı cevap vermektedir. Bununla birlikte sağlık sorunu olan kişilerde bağışıklık sistemi kaynaklı olduğu için tedavi süreci uzamaktadır. Verem tedavisi yaklaşık 6-8 ay sürebilmektedir. Fakat tedaviye başlanan ilk haftalarda tedavi gören kişi iyileştiğini düşünerek tedaviyi yarım bırakabilmektir. Bu sebeple de hastalık tekrardan nüksedebilir ve kişi aynı şiddetli semptomları yaşamaya devam edebilir.

Bunun gibi oldukça riskli bir akciğer virüsü bulaştığı takdir de doktor tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı oldukça elzemdir.

Bununla birlikte kısa süre kullanıp hemen iyileştiğini düşünen hastalar gözetimli tedavi altına alınmalıdır. Gözetimli tedavi de, hastaların ilaçları ve genel sağlık süreci devamlı olarak takip edilerek kişinin tedaviyi yarım bırakmasına izin verilmemektedir. Tüm bu etkenler ele alındığında verem virüsünün olabileceği veya veremli kişilerle yakın temasta bulunup verem bulaşıcı mıdır? Düşüncesine göre kişilerin kendini izole edip temkinli davranması çok önemlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorum yapın