Verem Aşısı

Toplum sağlığını tehdit eden verem (tüberküloz) hastalığının aşısı verem aşısı nedir? Yoğunlukla akciğerde meydana gelen ve ilerleyen süreçte tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanan hastalığın vücuda girmeden önce önlenmesi için yapılan aşıdır. Bütün yaş gruplarında görülebilen sinsi olarak seyreden hastalıkta erken teşhis önemlidir.

Verem aşısıyla hastalık yapma gücü azaltılmış olan canlı bakteriler vücuda enjekte edilir. Cilt altına yapılan enjeksiyon en yaygın olarak kullanılma şeklidir. Çoğunlukla bebeklik döneminde yapılır ve rutin aşılar arasında yer alır. Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalığa dirençli olması için uygulanmaktadır. Aşılanmış çocukların hastalığa yakalansa dahi, atlatma olasılığı oldukça yüksektir. Aşının vücuda girmesi ile birlikte, hastalığın vücutta yaratacağı hasarların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Verem Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Verem aşısının yan etkileri nelerdir sorusu özellikle bebek sahibi olan ailelerin endişe ettiği bir durumdur. Aşıyla birlikte hafif bazı yan etkilerin görülme olasılığı mümkündür. Aşılama yapılan bölgedeki kızarıklık, şişme ve ağrı etkilerin en başında gelir. Bazı durumlarda koltuk altı ve boyunda lenf bezlerinin şişmesi beklenebilir. Bu durumda yan etkilerin kendiliğinden geçmesi beklenir.

Uzun sürmesi durumunda hekime danışmak gerekmektedir. Aşı bölgesinin temiz tutulması önemlidir. Kaşımaktan kaçınmalı, mikrop kapmaması sağlanmalıdır. Pansumana gerek kalmadan aşı yerinin iyileşmesi olağan süreçtir. Aşı yapılmasının ertesi günü, normal günlük hayat aktivitelerine devam edilir. Aşı yerinde yaklaşık 2-3 hafta sonra meydana gelen sivilce şeklindeki kabartı daha sonrasında kendiliğinden geçebilmektedir.

Verem Aşısı İz Bırakır Mı?

Bebeklik döneminde yapılan verem aşısı iz bırakır mı? Aşı yapıldığında iğnenin yapıldığı noktada mercimek kadar bir şişlik oluşur. Oluşan kabartının 5-10 dakika içerisinde sönmesi beklenir. Sonrasında 2 gün süreyle aşı yerine su ve alkol değdirilmemelidir. Verem aşısı uygulandıktan haftalar sonra meydana gelen sulu sivilce şeklinde yara çıkabilir. Bu yara zamanla iyileşse de bölgede bir iz bırakacaktır.

Genel olarak iz bırakan verem aşısı, aşının işlevini yerine getirdiğini yani tuttuğu anlamına gelir. Eğer hekim gerekli görürse, PPD testi yapılıp böylece aşının tutup tutmadığı kontrol edilmelidir. Tutmamışsa da verem aşısı tekrarlanmalıdır. Aşının yapıldığı noktada küçük bir sivilceden büyüklüğünde bir apse oluşabilir. Bu durumda da nadir de olsa cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir.

Verem Aşısı Nasıl Yapılır?

Önemli aşıların başında gelen verem aşısı nasıl yapılır? Bebeklerde doğumdan sonra yapılan verem aşısı, aşırı hassas bir aşıdır. Işığa ve ısıya dayanıksız aşının uygulanması ayrı bir hassasiyet gerektirir. Verem hastalığının önüne geçilmesi amaçlanan ve etken maddenin vücuda yayılmasını önleyen bileşenleri içeren önemli bir aşıdır. Verem aşısı 3.aydan itibaren bebeklere yapılabilir.

Deri içine yapılan verem aşısının uygulanma zamanı önem taşımaktadır. Akciğer tüberkülozunu ve menenjiti önlemekte oldukça önemli olan aşının uygulanması dikkat gerektirir. İhmal edilmemesi gereken aşıların başında yer alır. Sadece bir kez yapılan aşı, hayat boyu geçerlidir. Çocuklara 6 yaşından sonra verem aşısı yapılması kesinlikle önerilmemektedir. Aile sağlık ocaklarında ücretsiz uygulanmaktadır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorum yapın