PPD Testi Nedir?

Daha önce bir kişinin verem hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlamaya yarayan testlerden biriside PPD testi ‘dir. Bu test verem savaş dispanserlerinde yapılmaktadır. PPD testi nedir? Test ismini PPD maddesinden almaktadır. Testi yapma yöntemi ise PPD maddesini vücuda verme yöntemiyle olmaktadır. PPD maddesi ön kola verilir ve bir şişlik oluşur. Oluşan şişlik bir süre sonra kontrol edilir. Bu süre genellikle 3 gündür. Kontrol edilen şişlik değerlendirmeye alınır. Şişliğin boyutuna göre ise pozitif ya da negatif olarak karar verilir.

Genellikle 5 mm üzerindeki şişlik boyutları pozitif olarak değerlendirme altına alınır. Böyle bir durumda test yapılan kişinin daha önce tüberküloz geçirdiği ortaya çıkar. Tüberküloz verem hastalığının diğer bir ismidir. Eğer verem mikrobu vücuda bir şekilde girerse hiç ortaya çıkmadan uzun yıllar boyunca yaşayabilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması veya bir anda çökmesi ile tüberküloz denilen mikrop uyku halindeyken birden canlanabilir. Bu durum da verem hastalığına sebep olmaktadır.

PPD Testi Kimlere Yapılır?

Verem hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Tüberküloz yani verem hastalığı için yetişkinlere yapılan testler pozitif çıkma durumunda çocuklar koruyucu önlemler alınarak karantinaya alınır. PPD testi kimlere yapılır? Verem mikrobuna yakalandığını düşünen ya da daha önce geçirip geçirmediğini merak eden kişilere PPD testi yapılmaktadır. Bazı romatizmal hastalıklarda kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini düşmesine neden olur. Böyle bir durumda eğer uyuyan bir tüberküloz mikrobu varsa uyku halinden canlı hale geçecektir. Bu durumdaki hastalara PPD testi yapılmaktadır. ‘’İnterferon gama salınım testi’’ de kişilerin daha önce tüberküloz mikrobu ile karşılaşıp karşılaşmadığını anlama yöntemi olarak kullanılır. Ancak bu testler için hiçbir zaman %100 doğru denilemez. Sinsi bir mikrop olduğu için, testler hastalığı kesin olarak gösteremezler.

PPD Testi Pozitif Çıkarsa Ne Yapılır?

Tüberküloz mikrobu insan vücudunda sinsi bir şekilde uyku halinde yaşayabilir. Kişilerin bağışıklığının zayıfladığı ya da bağışıklığının çöktüğü anda ise tüberküloz mikrobu uyanabilir. PPD testi son öl kol içine PPD maddesi verilmesi yöntemi ile yapılmaktadır. Oluşan şişlik ile pozitif veya negatif değer verilmektedir. Peki PPD testi pozitif çıkarsa ne yapılır? PPD test sonucu 5 mm üstü çıkan hastalar pozitif olarak kabul edilmektedir. Bu hastalara 9 ay gibi bir süre zarfında tüberkülozdan koruyucu tedavi uygulanır. Bu tedavinin adı INH tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hastadaki mikrobu azaltmak amaçlanmaktadır. Yapılan testlerin sonucu pozitif çıkabilir. Pozitif çıkan test daha önce tüberküloz mikrobu ile karşılaşıldığını gösterir. Kişinin o anda verem hastası olduğu söylenemez. Bu tip kişilerin çevrelerine hiçbir zararı bulunmamaktadır. Tüberküloz (verem) mikrobunun sonucunu öğrenebileceğimiz PPD testi nedir? Yapılan tüberkülin deri testinin pozitif çıkması kişide tüberküloz mikrobu olduğunu gösterir. Fakat verem hastalığı yıllar içerisinde oluşacaktır. Bu durum ise her kişide görülmemektedir. Bu durumda bağışıklığı güçlü tutmak en iyi önlemlerden bir tanesidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorum yapın